Wtorek, 19 Marca 2019

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

Galeria Sztuki Współczesnej STOLEMOWIE KULTURY powstała w 2015 r z inicjatywy Prezesa Stowarzyszenia Twórców Niezależnych w Gniewinie Jacka Gorzawskiego, który jest jednocześnie jej komisarzem. W profesjonalnie przygotowanej rotundzie Wieży Widokowej KASZUBSKIE OKO eksponowanych jest około 150 dzieł sztuki w kategoriach: malarstwo, akwarela, grafika, fotografika i rzeźba. Galeria nie tylko promuje twórczość lokalnych grup plastycznych z Luzina, Wejherowa, Kołobrzegu i Gniewina lecz w bardzo szerokim spektrum prezentuje dorobek artystyczny uznanych twórców z Polski jak i z poza jej granic. Dzięki osobistym kontaktom Komisarza Galerii ze światem artystycznym jej zasoby są systematycznie poszerzane i uzupełniane. UG w Gniewinie corocznie w okresie zimowym organizuje wystawy w różnych miastach Polski. Do tej pory GSW można było podziwiać w Gogolinie, Niedzicy, Łodzi i Skarżysku Kamiennej. Galeria prowadzi sprzedaż internetową (stolemowa-galeria.pl) i detaliczną.

STOLEM KULTURY - tytuł nadawany przez włodarzy Gminy Gniewino wszystkim artystom, których prace podziwiać można w GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W GNIEWINIE.

Stolemy (kasz. Stolemë) – w kaszubskich legendach olbrzymy, które przed wiekami zamieszkiwały tereny Kaszub. Pozostałością po ich obecności są jakoby liczne wielkie głazy, które stolemowie porozrzucali podczas walk lub zawodów siłowych. Takie kamienie, określane jako „stolemowe”, znajdują się m.in. w Tychowie, Grabówku, Świecinie, koło Tolkmicka czy w Lubichowie.

Stolemowie odznaczali się rzekomo nadzwyczajnym wzrostem i siłą, byli także okrutni i prześladowali ludzi. Lubili się popisywać swoją siłą wobec siebie i ludzi. Miewali normalne rodziny, były więc i stolemki, i stolemiątka. Przypisuje się im uformowanie obecnego krajobrazu Kaszub. Tworzyli wzgórza, mierzeje na jeziorach czy mielizny na morzu. Według jednego z podań przytoczonych przez Józefa Ceynowę za swoją niegodziwość zostali ukarani przez bogów i zamienieni w kamienne kręgi. Z kolei w zbiorze legend kaszubskich Dobro zwycięża Ceynowa przedstawił inne opowiadanie, wedle którego stolemowie mieli być dobrymi istotami, pomagającymi ludziom. Inni pisarze kaszubscy, z Aleksandrem Majkowskim na czele, wielokrotnie wykorzystywali motyw stolema, widząc w nim chętnie symbol dawnej potęgi kaszubskiego Pomorza. Stolemami nazywają Kaszubi również ludzi silnych duchem i wiarą, niezłomnych, jak Antoni Abraham.

Galeria Stolemowie Kultury

Go to top